Úprava stravy pro účinnější formování postavy pomocí EMS tréninku

Redukci hmotnosti či formování postavy pomocí EMS tréninku můžeme výrazně podpořit vhodnou stravou.

O tom, že EMS trénink je dnes nejefektivnější prostředek pro formování postavy, jsme si řekli v minulém článku. Nyní se budeme věnovat tomu, jak můžeme výsledky cvičení umocnit úpravou stravy.

Pro dosažení lepších a rychlejších výsledků stačí poměrně drobná úprava stravy, která by se dala shrnout následovně – snížit příjem cukrů (sacharidů), zvýšit příjem bílkovin (proteinů), zvýšit příjem zdravých tuků a omezit tuky nezdravé.


Cukry (sacharidy)
se velmi stručně dají rozdělit na monosacharidy (sladké – např. hroznový cukr, disacharidy (sladké – např. řepný cukr, třtinový cukr) a polysacharidy (nesladké, např. škrob). Pokud má člověk dostatečný příjem sacharidů, tak tělo přednostně spaluje je, a to v tomto pořadí – monosacharidy, disacharidy, oligosacharidy, polysacharidy. Pokud ovšem chceme hubnout, potřebujeme spalovat tuky. Jak přimět tělo spalovat tuky? Velmi zjednodušeně řečeno tak, že omezíme příjem sacharidů, včetně „nesladkých“, např. bílé i celozrnné pečivo, přílohy (těstoviny, brambory, rýže, knedlíky).

Pokud si chceme “osladit život”, je dobré volit sladidla s nízkým glykemickým indexem, např. kokosový cukr (kokosový nektar) nebo palatinózu apod. Snížení příjmu sacharidů, neboli tzv. nízkosacharidová dieta (low-carb diet) je základní způsob, jak můžeme úpravou stravy podpořit formování postavy. Přimějeme tělo vyrábět energii z vlastních tuků, místo z přijatých sacharidů.

Tuky. Budete se možná divit, ale tuky moc omezovat nemusíme. Budeme-li snižovat příjem sacharidů, bude naše tělo potřebovat přijímat energii z tuků (a to nejen z našich tukových zásob, ale samozřejmě také z jídla). Obecně platí, že čím více omezíme příjem energie ze sacharidů, tím více potřebuje naše tělo přijímat energii z tuků. Ovšem je velmi důležité, o jaké tuky se jedná. Obecné doporučení – tuky s krátkými a středně dlouhými řetězci (tzv. MCT tuky – vysoký obsah MCT tuků má např. kokosový olej, tuky z ořechů (ovšem maximální doporučená dávka 1 hrst ořechů denně), tuky lisované za studena – lněný, konopný, avokádový, dýňový, kakaové máslo atd. Z živočišných se nebojte přiměřeného příjmu másla a tuků z kvalitního masa.

Bílkoviny. Základní stavebním prvkem svalů jsou bílkoviny (proteiny), které se skládají z aminokyselin. Pro optimální růst svalů potřebujeme tedy zvýšit podíl bílkovin v přijímaném jídle. Bílkoviny přijímáme v živočišné podobě – např. z masa, vajec, mléka a v rostlinné podobě – např. z luštěnin. Chceme-li jídlem podpořit formování postavy, potřebujeme denní příjem bílkovin zvýšit na cca 1 až 1,5 g bílkovin/1 kg tělesné váhy. Důležité je rozdělení dávky do celého dne, neboť tělo nedokáže bílkoviny uložit do zásoby. Příjem bílkovin můžeme podpořit i proteinovým nápojem nebo proteinovou tyčinkou (pozor – řada proteinových tyčinek obsahuje velké množství cukru!).

Pro redukci hmotnosti či formování postavy je důležité jíst pravidelně v menších dávkách cca každé 2-3 hodiny.

Bodytec Chomutov spolupracuje s Ing. Annou Čejkovou – poradkyní pro výživu, která vám vypracuje jídelníček na míru. Pro klienty našeho studia navíc za zvýhodněnou cenu! Bližší info zde.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.